IZGRADILI SMO NOVOGA ČOVEKA

„Izviđači i planinke velik nas je broj
protiv svega što ne valja idemo u boj
niz planine, reke, staze, izviđačke noge gaze
Evo nas!
Hej zasucimo rukave znojne
izgradićemo novoga čoveka!

Nikada istorija nije bila bogatija iskustvom a ljudi bili usamljeniji nego danas. I upravo ta nesrazmera između proživljenog, na jednoj strani, i straha od budućnosti na drugoj, stvara jedan od najvećih strahova savremenog čoveka. Život je, ipak, mnogo drugačiji onim ljudima koji su imali sreće da iskustvo pretoče u sposobnost i borbu protiv usamljenosti. Tamo gde nikada nije sam čovek se oseća sigurnije a tu se stiče iskustvo i uči život brže i bolje nego igde drugde. Ko je oprobao bilo kakav društveni život nije sigurno naučio mnogo ako nije osetio čari i zadovoljstva i osećaj života u zajednici izviđača. Iako je uveliko iza nas, dvadeseti vek je ubaštinio jednu od najplemenitijih institucija planetarnog karaktera organizaciju izviđača, ili skauta, kako se u zapadnoj tradiciji još naziva. Kako god je zvali, izviđačka organizacija uvek znači radost života u susretu generacija i susretu ljudi sa svih meridijana. Izviđači dele vrednosti kosmopolitskog karaktera i ista su im pravila, načela i vizije svugde u svetu. Vole mir, prirodu, ljubav među ljudima i čuvaju svoju okolinu i svoj dom. Pripadati takvoj zajednici, ma gde u svetu, tokom proteklih decenija bila je i čast i radost. Taj osećaj uveliko su delile brojne generacije Bajinobaštana u drugoj polovini prošlog veka a ono što je ostalo iza njih nadmašuje reč iskustvo!

Poluvekovnu tradiciju imaju samo najjače organizacije, vođene i sačinjene od jakih članova, oštrih i hrabrih vođa oprobanih pod udarima kriza, nedaća i izazova. Izviđači Bajine Bašte, od onih prvih u siromašnim socrealističkim poluuniformama, pa do ovih danas u raskošnom globalističkom miljeu, delili su uvek iste vrednosti. Biti plemenit, vredan, učiti i raditi, pomagati slabije, voleti i graditi svoju otadžbinu i zavičaj bile su samo neke od vrednosti koje su generacije bajinobaštanskih izviđača prenosile jedna drugoj. Ta nepisana a dobro uvrežena tradicija jedno je od najboljih naših dostignuća a na stranama.Malo je reči da bi se opisala samo najbolja iskustva, koja su put olakšavala i život ulepšavala stotinama i hiljadama mladih i starih izviđača i planinki, ali nastojanje da se od zaborava otrgne i u znanje vrati ono najvažnije uspelo je i vredi truda!

Izviđači i planinke Bajine Bašte, delili su u svom vremenu ukus osvajanja slobode i kretanja napred U tom smislu bogatija je i baština naše zajednice pa i iskustvo koje nas je uvek otimalo od samoće i spajalo u veri da gradimo lepše sutra i tako odolevamo sadašnjim nedaćama. U to ime, čestitajući svima onima koji su uproteklih više od pola veka gradili ovu baštinu, preporučimo naše iskustvo onima koji tek dolaze.

Dr Boban Tomić