Od 04. do 14. avgusta 2016. godine, u  Poljskom gradu Vroclavu održan je centralni Evropski džembori .

Utisak Jane Đorđević

Leto je srpskim skautima donelo novu avanturu.Poljska,srednjoevropska lepotica,zemlja bogate istorije i kulture ,bila je domaćin centralno-evropske smotre,velikog okupljanja izviđača iz različitih delova sveta.

Vedrog avgustovskog jutra pun autobus izviđača iz raznih  delova Srbije i naših prijatelja iz Crne Gore  pošao je iz Beograda na dugo putovanje ka severu.Sunce je obasjavalo ravnice koje smo ostavljali iza sebe a plavo nebo nagovestilo je lepo vreme taj dan.Put je trajao do kasnih sati i bio je ispunjen smehom,pesmom i sklapanjem novih poznanstava.U kasno predvečerje najzad smo ušli  u Poljsku.Odmah sam primetila veoma lepe kućice kraj puta,svaka je nosila različit stil i obojena drugom bojom smešila se putnicima koji su tuda prolazili.

U Wroclaw,našu krajnju destinaciju došli smo dosta kasno i odmah se bacili na posao podizanja šatora.I pored komaraca koji nam nisu dali mira uspeli smo da se izborimo sa mrakom i podignemo naše male domove koji će nas služiti narednih deset dana.Prvog našeg dana provedenog tamo uglavnom smo obilazili ostatak kampa,upoznavali se sa našim zadacima i programom smotre.Već se moglo primetiti da je cela organizacija skroz korektna što će i dani koji dolaze pokazati.To veče je bilo posebno-veliko otvaranje celog dešavanja.Stotine uniformisanih skauta u bojama svoje zemlje uz uzvike i pesmu  krenuli su do glavne bine.Zastave različitih zemalja koje su se vijorile na vetru odavale su utisak da je ceo svet na tom jednom mestu.Uz posebnu tačku igrača sa vatrom i dobrodošlicu domaćina-smotra je otvorena.

Zadaci stafa bili su da rade sa ucesnicima i da drze razlicite radionice i igrice tokom kampa.Umetnička radionica je, na primer, u sebi sadržala različite zanimljive zanimacije koje podstiču kreativnost i gde se prave i ukrašavaju različiti predmeti.Tu su bile i druge aktivnosti za učesnike,poput Plaze gde su se održavale zanimljive igrice,zatim razni izleti,obilasci znamenitosti i upoznavanje sa drugim kulturama.

Naredne dane smo,pored tih radionica pre podne, prilično lepo iskoristili.Prvi susret sa Wroclawom zaista je ostavio prijatan utisak na mene.Trg je odisao nekim srednjovekovnim duhom i bio je okružen šarenolikim zgradama različitog izgleda.Velika katedrala krasila je sredinu trga na kome su šetali nasmejani turisti a na svakom koraku mogli smo da sretnemo naše drugare sa maramama oko vrata.Raznobojni baloni i oni bezbojni,od sapunice bili su glavni cilj za malu decu koja su jurcala naokolo.Grad je takođe poznat širom Evrope po velikom zoo vrtu.I zaista jedno popodne smo proveli u šetnji sa divljim životinjama koje žive u ambijentu prilagođenom za njihove potrebe.Slušali smo vrisku lemura iz dalekih šuma,posmatrali šetnju velikih medveda a u akvarijumu su ,rame uz rame sa nama plivale ajkule i raže.U gradu je takođe postojao jedan specifičan muzej-Muzej o vodi.Svaka zabeležena sitnica od njenog postanka,svi oblici u kojima se voda javlja u prirodi,njene karakteristike,stanovnici i svaka značajna informacija je zabeležena u ovom neobičnom muzeju.

Među posetama bila je i jedna koja je na sve nas ostavila poseban utisak-poseta Aušvicu,koncentracionom logoru koji se nalazi na par sati puta od grada Wroclawa.Jedno vrlo neobično i jezivo iskustvo.Koračajući prostorijama gde se istorija odigravala mogao je da se oseti strah koji je tu vladao a čudnoj atmisferi koja je obavila ceo ambijent doprinelo je vreme koje je bilo prilično tmurno i kišno.

Iskoristili smo i priliku da probamo različitu hranu.Pored piroški punjenih mesom probali smo i one sa krompirom i lukom što spada u poljsku tradicionalnu kuhinju.Neizostavni su bili i slatkiši,pre svega vrlo ukusne torte i kolači!

Dani su polako prolazili jedan za drugim a ono najlepše od svega bilo je druženje.Okupljanje oko logorke vatre,prepričavanje različitih događaja i upoznavanje sa drugim kulturama i jezicima davali su posebnu čar svemu.Možda je i najzanimljiviji bio Internacionalni dan kada su izviđači predstavljali svoje zemlje.Širom kampa bili su raspoređeni štandovi i svako je bio dobrodošao! Pored različite hrane i neobičnih ukusa tu su bile i izložene različite brošure sa najlepšim stvarima što ta zemlja nudi a specifična muzika dala je krajnju notu.

Polako se bližio kraj našeg boravka u Poljskoj.Poslednje veče svi smo zajedno bili okupljeni pred binom i uz pesmu koja se provlačila kroz ceo kamp ovo divno druženje je bilo zatvoreno.Prelep vatromet igrao je na noćnom nebu i svima nam je na trenutak odvukao pažnju.Pošto su već sve stvari bile spakovane rano sledećeg jutra srušili smo šatore i polako počeli da napuštamo kamp.Uz pozdrav ovom lepom mestu ostavili smo divnih 10 dana iza nas i uputili se ka Bratislavi.Pošto smo prošetali ulicama slovačke prestonice,umorni od puta,otišli smo u izviđačke prostorije nedaleko od centra grada i tu prespavali.Sutradan smo imali nekoliko slobodnih sati u Beču koje smo iskoristili za razgledanje i upozavanje sa ovom lepom prestonicom.Pošto su Mocart kugle bile kupljene vratili smo se u prostorije i tu proveli jos jednu noc.Dan koji je dolazio donosio nam je novu avanturu-Budimpeštu.Uz nocnu voznju Dunavom i obilazak kulturnih i istorijskih znamenitosti zavrsili smo naše putešestvije i najzad se zaputili u Srbiju.

Nezaboravno putovanje,počev od upoznavanja novih gradova i zemalja,pa do kulture i mnoštva ljudi pretvorili su ovo putovanje u pravu avanturu. Izviđački pozdrav-ZDRAVO!

Jana Đorđević

OI’’Bajina Bašta’’